Super User

W zeszłym roku spotkaliśmy się na lekcji języka polskiego ze znaną panią reżyser i scenarzystką – Dorotą Kędzierzawską, która opowiadała nam o swojej pracy, ale także o filmach i aktorach, z którymi miała przyjemność współpracować.

 

Na zajęciach rozszerzających z języka polskiego oglądaliśmy ostatnio film dokumentalny Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat”. To opowieść o najstarszej polskiej aktorce – Danucie Szaflarskiej. Dowiedzieliśmy się, że Zofia Danuta Szaflarska urodziła się w 1914 roku we wsi Kosarzyska, przepięknej miejscowości położonej w Beskidzie Sądeckim. Przed wojną występowała na scenach teatru wileńskiego, a w czasie okupacji przebywała w Warszawie. Ta część wspomnień aktorki interesowała nas tym bardziej, że na lekcji języka polskiego rozmawiamy obecnie o literaturze czasów wojny i okupacji. Wywiad z niezapomnianą Halinką Tokarska z „Zakazanych piosenek” pozwolił nam inaczej spojrzeć na czasy, które znamy jedynie z opowiadań prababć.

Wywiad z Danutą Szaflarską pozwolił nam lepiej poznać tę wyjątkową pod każdym względem aktorkę, ale także niezwykle trudne czasy, w których przyszło jej żyć i wychowywać córki. „Inny świat” polecamy każdemu uczniowi gimnazjum – to wyprawa nie tylko w głąb tak ważnej dla nas historii, ale także prawdziwa lekcja tego, jak żyć, by w wieku blisko stu lat zachować taką pogodę ducha, jaką ma niewątpliwie pani Danuta Szaflarska.