Super User

W sobotę, 25 stycznia klasa 1a wzięła udział w nagraniu audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" - w Programie Drugim Polskiego Radia, która tym razem poświęcona była powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Audycję prowadziła Hanna Maria Giza. Humaniści, mimo że nie poznali jeszcze powieści Orzeszkowej, gdyż jest ona lekturą dopiero w liceum, mieli możliwość przekonania się, jak wygląda nagranie audycji na żywo oraz posłuchania wypowiedzi starszych kolegów i wyrobienia sobie własnej opinii na temat, czy rzeczywiście lektura "Nad Niemnem" to strata czasu. W studiu Władysława Szpilmana o powieści Elizy Orzeszkowej rozmawiali z prof. Grażyną Borkowską, dr Anną Wietechą, dr Dawidem Osińskim.

- Myślę, że dla młodych ludzi ta powieść jest przede wszystkim trudna - stwierdziła prof. Grażyna Borkowska. - Jedną z przyczyn jest skomplikowany język Orzeszkowej. Jest on dość archaiczny. Spośród pisarzy pozytywistycznych pisarka używa najbardziej dziewiętnastowiecznego, postromantycznego języka, z bardzo bogatymi elementami retorycznymi. Rozbudowane zdania mają niewiele wspólnego z tymi, których używamy na co dzień - dodała. Według literaturoznawcy wielu ludziom brakuje po prostu wprawy w czytaniu prozy Elizy Orzeszkowej, lecz tę umiejętność, jak każdą inną, można nabyć.

Tematem kolejnej audycji z cyklu "Te wstrętne lektury" jest "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułchakowa. Na pewno i tym razem będziemy w Dwójce.