Super User

W czwartek 8 maja w ramach obchodów X rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbył się IX Warszawski Turniej Tańca "Tańczące Brzdące", w organizacji którego pomagaliśmy. Naszym zadaniem była opieka nad maluszkami z różnych przedszkoli oraz czuwanie nad sprawnym przebiegiem uroczystości. Występy w teatrze Palladium organizowało Przedszkole nr 16 "Zaczarowany Zakątek". Turniej tańca oklaskiwało wielu znakomitych gości, m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy oraz Krzysztof Czubaszek, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście . Dwóm naszym uczennicom udało się przeprowadzić wywiad z panią Hanną Gronkiewicz - Waltz, który zamieściliśmy następnie w ostatnim numerze "Twardziela".

 

DARMOWY INTERNET ...
... czyli 3 minuty z panią prezydent.

Podczas warszawskiego turnieju tanecznego dla przedszkolaków, zorganizowanego z okazji dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej, obecna była pani prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mimo szumu dookoła i krótkiego czasu na wywiad, udało się nam go zrobić i spisać rezultaty.

 

Dzień dobry, jesteśmy uczennicami gimnazjum na Twardej, czy słyszała Pani może o tej szkole?

Oczywiście, słyszałam bardzo dobre rzeczy - świetne wyniki w nauce, wysokie miejsce w rankingu warszawskich gimnazjów. Chodzi tam również wiele dzieci urzędników.

Jesteśmy szkołą dwujęzyczną, co Pani sądzi o tego typu klasach?

Świat tak zmalał, że jest teraz jedną wielką wioską, a Europa jest częścią tej wioski, więc znajomość języków obcych jest konieczna, dlatego też uważam, że to naprawdę dobry pomysł.

Co Pani zdaniem można zrobić, by utrzymać wysoki poziom nauczania, mimo przeniesienia szkoły?

Gimnazjum posiada dobrą kadrę nauczycielską. Myślę, że nauczyciele zawsze pójdą za dziećmi, a skoro nauczają dobrze i uczniowie uzyskują tak wysokie wyniki w nauce, to będzie dobrze.

Jakie jest Pani marzenie w związku z edukacją, które można by zrealizować w polskich szkołach?

Myślę, że podzielenie uczniów na dużo mniejsze grupy, co niestety nie zawsze się udaje. Mniejsze klasy w szkołach poprawiłyby komfort zarówno nauczania jak i przyjmowania wiedzy. Chciałabym również, aby było tam mniej zmian czasowych.

Nie da się zaprzeczyć temu, że każdego dnia młodzież wykorzystuje Internet do nauki. Pani słusznie to przewidziała w swojej kampanii wyborczej, obiecując bezpłatny Internet w Warszawie dla wszystkich mieszkańców, w tym gimnazjalistów. Jak obecnie wygląda stan realizacji tego projektu?

Rzeczywiście, w obecnym świecie Internet jest niemal niezbędny do życia. Bezpłatne wi-fi z pewnością przydałoby się mieszkańcom stolicy, zarówno starszym, jak i młodszym. Dlatego właśnie darmowy Internet jest już dostępny w niektórych dzielnicach Warszawy - na Nowym Świecie, Bemowie, placu Trzech Krzyży oraz na Powiślu i częściowo w Śródmieściu.

Czy to oznacza, że jest dostępny w okolicy placu Grzybowskiego?

Jeszcze nie, ale powoli się rozrasta.

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiały Karolina Korgul i Marta Kajkowska