Super User

Wieczór filmowy za nami. Tym razem spotkaliśmy się w piątkowe popołudnie, aby wspólnie obejrzeć niezwykłe dzieło Milosa Formana „Amadeusz”. Film czeskiego reżysera z 1984 roku jest opowieścią nadwornego kompozytora Józefa II Habsburga – Antonio Salierego.

Muzyk, który zrobił karierę na dworze cesarskim, przyznaje się przed śmiercią do zabicia Amadeusza Mozarta. Czy rzeczywiście Salieri, przeciętnie zdolny, ale za to obdarzony umiejętnością rozpoznania talentu Mozarta kompozytor, jest zabójcą jednego z trzech klasyków wiedeńskich? Po obejrzeniu filmu doszliśmy jednak do wniosku, że odpowiedź na to pytanie nie jest najistotniejsza zwłaszcza, że dzieło Formana ma niewiele wspólnego z historycznymi faktami dotyczącymi życia Amadeusza.

Milos Forman stworzył film, który przede wszystkim zachwyca muzyką. To ona jest jednym z pierwszoplanowych bohaterów. Słuchamy więc fragmentów najbardziej znanych oper Mozarta, zachwycamy się jego kompozycjami, które są tłem wydarzeń, razem z Salierim spisujemy „Requiem…”, które dyktuje mu umierający Mozart. Film Formana, który otrzymał osiem Oskarów, wprowadza nas w świat muzyki poważnej w niezwykle subtelny sposób. Sądzimy, że po obejrzeniu filmu, wielu z nas sięgnie do dzieł Amadeusza Mozarta.