Super User

16 kwietnia w szkolnej sali gimnastycznej odbył się wykład pt. „Światło wokół nas” prowadzony przez fizyka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, pana Andrzeja Wysmołka. Uczestniczyliśmy w tym spotkaniu w ramach projektu „Przed oczyma duszy mojej, czyli… widzieć lepiej”.

Już po pierwszych słowach wypowiedzianych przez pana profesora wiedzieliśmy, że nie będzie to taka zwyczajna lekcja. Fizyk zachęcił nas do słuchania prezentacją multimedialną, doświadczeniami,
w wykonaniu których bardzo chętnie pomagaliśmy i oczywiście dobrym humorem. Opowiadał o tym, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa światło, wyjaśnił zjawisko jego załamania oraz złudzeń optycznych towarzyszących człowiekowi np. na pustyni. Świetnie się bawiliśmy, gdy dzięki działaniu podczerwieni, szukaliśmy na sali osoby z najzimniejszymi dłońmi oraz kiedy (wykorzystując szeroki uśmiech jednego z kolegów) profesor pokazał nam ultrafiolet – biel bielszą niż wszystkie inne biele. Spotkanie skończyło się, niestety, bardzo szybko. Nawet nie zwróciliśmy uwagi, w którym momencie zadzwonił dzwonek, bo wszyscy uważnie słuchaliśmy słów pana Andrzeja Wysmołka. To z pewnością była jedna z najciekawszych lekcji fizyki, w jakiej mieliśmy okazję uczestniczyć. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego odpowiedział na wszystkie zadane mu pytania, a na koniec z uśmiechem zachęcił nas do studiowania w przyszłości fizyki. I kto wie, może niektórzy z nas pójdą w ślady pana profesora?

Magda